SEO için Anahtar Kelimeler(keywords)’in Önemi

Google gibi arama motorlarında kutucuğun içine yazarak “Google’da Ara” dediğiniz kelime ya da kelime gruplarına Anahtar Kelime (Keyword) denir. Google sizin yazdığınız bu kelime ya da kelime gruplarına bakarak eşleşen sonuçları sıralar.Yani etiketlerimizi,anahtar kelimelerimizi girerken doğru,yaygın şekilde kullanılan kelimeleri seçmek arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmamıza yardımcı olacaktır.Aratılan kelime ile ilgili en ilişkili sonuç en üstte gösterilir. Daha sonra eşleşme durumuna göre sıralama belirlenir. Netice itibari ile bakıldığında bu kelimeler Google ya da diğer arama motorları tarafından kullanılarak sizinle ziyaretçi arasında bir köprü kurar.

Doğru anahtar kelime nasıl seçilir? Doğru anahtar kelime seçmenin en kolay ve sağlam yolu bununla ilgili hizmet veren sitelerden kelime yoğunluğunuzu ölçtürmenizdir.

Kiminiz neden doğru anahtar kelime seçimi bu kadar önemli diyeceksiniz. Bir örnekle bunu açıklayalım. Televizyonda reklamları izliyorsunuz. Harika bir çanta mağazası açılmış ve büyük indirim var. Siz ertesi gün vakit kaybetmeden mağazanın yolunu tutuyorsunuz ve bir bakıyorsunuz ki karşınızda bir kasap çıkıyor.

Hal böyle olunca arama motorları da bunu önlemek için içerikle uyuşmayan anahtar kelimeleri kullanan siteleri pek sevmiyor ve arama sonuçlarında yükselmesine pek de olanak tanımıyor. Yani sizin anahtar kelimeniz de yumurta yazıyorsa arama motorları sitenize uğradığında orada yumurta görmek isterler. Eğer bulamazlarsa hayal kırıklığı yaşarlar ve inanın size de yaşatırlar.

Bu noktada tedbirli olmalıyız. İçeriğinizi yazarken ağırlık oluşturan gereksiz kelimelerden kaçının ve sitenizi ne üzerine inşa etmek istiyorsanız ziyaretçiyi çok rahatsız etmeyecek şekilde ilgili kelimeleri daha fazla kullanmaya özen gösteriniz. Sitenizi yazdıktan sonra keyword analiz eden siteleri kullanarak hangi kelimelerin yoğunlukta olduğunu ölçün ve o kelimeleri keyword yani anahtar kelime olarak kullanın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir