Network ve IP adresi nedir?

İP adresi ya da numarası, İnternet de dahil olmak üzere, TCP/IP ağındaki uç noktalara tahsis edilen benzersiz bir kimlik numarasıdır. İP adresi, her birisi 0-255 aralığında değişen dört sekizli rakamdan oluşmaktadır.

Statik IP adresi, LAN IP adresi durumunda elle yapılandırarak belirlediğiniz, ya da WAN IP adresi durumunda servis sağlayıcı tarafından size tahsis edilen ve hiç değişmeyen bir IP adresidir. İnternet’teki her bilgisayarın bir adresi vardır ve bu adres IP numarası ile belirlenir. Statik İP adresleri çoğunlukla İnternet sunucuları (örneğin web siteleri) tarafından kullanılır. Pratik açıdan İnternet kullanıcılarının ip adreslerinin statik olmasına pek gerek yoktur.

Dinamik IP adresi, WAN IP adresi durumunda İnternet Servis Sağlayıcı (ISP), LAN IP adresi durumunda ise DHCP tarafından cihaza her internete bağlandığında geçici olarak atanan bir IP adresidir. Büyük bir ihtimalle, sizin WAN İP adresiniz de dinamiktir. İnternet bağlantınızı kesip tekrar bağlanarak bu siteyi yeniden ziyaret ederseniz, İP numaranızın değiştiğini görebilirsiniz. Çoğu bireysel kullanıcının WAN IP adresi bu şekilde dinamiktir.

Network Nedir ?

Yerel alan ağı (İngilizcesi: Local area network), ev, okul, laboratuvar, iş binaları vb. gibi sınırlı coğrafi alanda bilgisayarları ve araçları birbirine bağlayan bir bilgisayar ağıdır. LAN’ların özellikleri ise WAN’ların  aksine daha yüksek veri aktarımı, daha küçük bir alan, ve daimi bağlantıyı sağlamak için aylık kira karşılığı bir ara elemana  gerek olmamasıdır. ARCNET, Token Ring ve diğer teknolojik uygulamalar geçmişte kullanıldı, fakat günümüzde elektromanyetik paraziti önleyen kablolamanın  da bulunmasıyla ethernet, ve kablosuz internet yaygınlaşmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir